gdzie znaleźć numer na infolinię PKP

RAWICZ.8log.pl | Strona: 19.html

Temat: W nocy cofamy zegarki o godzinę
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. W niedzielę, 29 października, nad ranem wskazówki zegarów cofamy z godz. 3.00 na godz. 2.00.
Godz. 2.00 będzie godziną początkową czasu zimowego. Czas letni zacznie znów obowiązywać 25 marca 2007 r.

Zmiana czasu w Polsce dokonywana jest w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października. Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu dłużej korzystamy wtedy z dnia i naturalnego światła.

Z konsekwencjami zmiany czasu na zimowy muszą się liczyć podróżni korzystający z komunikacji kolejowej. O godz. 3.00 nad ranem w niedzielę, kiedy trzeba przesunąć wskazówki zegarów na 2.00, pociągi staną na godzinę, by dostosować rozkład jazdy do nowego czasu.

Spółka PKP Przewozy Regionalne zatrzyma w nocy łącznie 25 swoich pociągów. Podobnie postąpi inny kolejowy przewoźnik, PKP Intercity.

"Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich - z wyjątkiem Islandii - i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Kraje europejskie położone są w kilku strefach czasowych - nie ma więc wspólnej unijnej godziny. Praktycznie cała Europa posługuje się "podwójnym" czasem. Wszystkie kraje Unii Europejskiej (niezależnie od tego, w jakiej leżą strefie czasowej) zmieniają czas jednocześnie. Reguluje to unijna dyrektywa.

Zmiana czasu na zimowy to radość dla śpiochów i udręka dla osób cierpiących na bezsenność.

Zdaniem Michała Skalskiego z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie zmiana czasu ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Może powodować problemy zdrowotne, takie jak: zaburzenia snu, niemożność skupienia uwagi, dezorientacja, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, kłopoty z apetytem i problemy żołądkowo-jelitowe.

Doktor Skalski podkreśla, że aby przestawić nasz zegar biologiczny o godzinę i zacząć znów funkcjonować poprawnie, potrzebujemy co najmniej tygodnia.

Trwa kampania edukacyjna na temat bezsenności „Dobrze śpij - aktywnie żyj". Jej celem jest zwiększenie wiedzy Polaków o wpływie zaburzeń snu na nasze życie.

Działa też specjalna infolinia, przy której dyżurują lekarze i psycholodzy z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie. Pod numerem telefonu 0-22 321 51 91 można uzyskać informacje na temat zaburzeń snu oraz jego higieny. Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 18.00-20.00.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.dobrzespij.plTak więc dziś dłużej śpimy
Źródło: wielun.biz/viewtopic.php?t=2202